IBC 2017 Awards

Fourth Indian Biodiversity Congress ( IBC 2017)
Awards

 

National Seminar – Oral presentation

Theme 1 :Biodiversity characterization and documentation

First prize :

OP 25- FLORA OF BELGAVI DISTRICT, KARNATAKA

 Kotresha, K.*1 and Yelvattimath, G.P.2

1Taxonomy and Florist Lab. Department of Botany, Karnatak Science College,

karnatak University Constituent College, Dharwad. Karnataka

2Department of Botany, B. K. Arts, Science and Commerce College, Chikodi,

Karnataka –

 

Second prize:

OP 10-STATUS OF MAMMALIAN FAUNA IN A MAN-MADE FOREST

PLANTATION IN AUROVILLE, INDIA

Bubesh Guptha, M.

Pitchandikulam Forest, Auroville, Tamil Nadu

 

Third prize :

OP 20- BUTTERFLIES LARVAE FOOD PLANTS IN SHOLAFOREST OF NILGIRIS DISTRICT, TAMIL NADU,WESTERN GHATS

 Jeevith. S.,1* Manoj, S., Vinod, S., Charles Nathan,Ramesh, O.V., and Samydurai, P.2

1The Wynter Blyth Association, AjithAlya, 7D Plains View Garden,Tiger Hill, Coonoor, The Nilgiris,   Tamil Nadu

2 Department of Botany, Bharathiar University, Coimbatore, Tamil Nadu

 

Theme 2: Marine Biodiversity

 First prize :

OP 10 BIOCHEMICAL CHARACTERIZATION AND BIOFUEL PROSPECTS OF SEAWEED, WEST COAST, INDIA

 Ramachandra, T.V.,* Deepthi Hebbale, Subhash Chandran and Joshi, N.V.

Center for ecological sciences, Indian Institute of Science, Bangalore

 

Second prize:

OP 01-UTILIZATION OF HARD STRUCTURES FOR AGE AND GROWTH STUDIES IN FISHES

 Afzal Khan, M.* and Salman Khan

Section of Fishery Science & Aquaculture, Department of Zoology,Aligarh Muslim University, Aligarh (U.P.),

 

Theme 3: Biodiversity of Puducherry

 First prize :

OP 03-A GARDEN IN THE CONCRETE JUNGLE: TREE DIVERSITY AND HERITAGE CONSERVATION ATTHE BOTANICAL GARDEN, PONDICHERRY

 Cheryl D. Nath,1* Aravajy, S.,1 Razasekaran, D.2and Muthusankar, G.1

1French Institute of Pondicherry, 11 St. Louis Street, Pondicherry

2Botanical Garden, Department of Horticulture, Ambedkar Nagar,

Orleanpet, Pondicherry

 

Second prize:

OP 02-AN INVESTIGATORY STUDY ON MARINEBIODIVERSITY IN WATER BODIES OFPUDUCHERRY

 Aravindaraja, D.*

Artchouna Soupraya Naikar Government Middle School Mudaliarpet,

Directorate Of School Education, Puducherry

 Theme 4:Agro biodiversity and poverty alleviation

 

First prize :

OP 23UNDERSTANDING MOLECULAR MECHANISMS OF ABIOTIC STRESS TOLERANCE IN HORSE GRAM (MACROTYLOMA UNIFLORUM ) FOR IMPROVING PRODUCTIVITY UNDER STRESS CONDITIONS

Suja George,* Deepeka Manoharan and Ajay Parida

Department of Biotechnology, M.S. Swaminathan Research Foundation, Taramani, Chennai

 

Second prize:

OP 25 – MOLECULAR GENETIC VARIATION AMONG THE INDIAN POPULATIONS OFPIGEON PEA SPOTTED POD BORER, MARUCA VITRATA 

Uma Rao,*1 Madhurima Chatterjee,1Vennila,2 Anubhav Mittal,1Vinay Kalia3 and Rohini Sreevathsa4

1Division of Nematology, ICAR-IARI, New Delhi-110012

2NCIPM, ICAR-IARI, New Delhi-110012

3Division of Entomology, ICAR-IARI, New Delhi-110012

4NRCPB, ICAR-IARI, New Delhi-110012

 

Third prize:

OP 09 – MORPHOMETRIC AND GENETIC POLYMORPHISM OF

DOLICHOS BIFLORUS LINN. MORPHOFORMS : A SEARCH

Murugan, K.* and Sreelekshmi, S.G.

Sobha Hillview ,Thalaghattapura.P.O, Bangalore.

 

Theme 5 -Ecosystem services and development

First prize

OP 35-DOES ARCHIPELAGOS CONTIGUITY AND INTERSPERSION MATTERS IN PLANT DISPERSAL? AN ANALYSIS IN INDIAN ARCHIPELAGOS 

Swapna Mahanand,*1 Mukunda Dev Behera2 and Partha Sarathi Roy

1School of Water Resources, Indian Institute of Technology Kharagpur

2Centre For, Oceans, Rivers, Atmosphere And Land Sciences, Indian Institute of Technology Kharagpur ,

3Centre For Earth And Space Sciences, University of Hyderabad

 

Second prize:

OP 14HUMAN-ELEPHANT CONFLICT : STRATEGIC MITIGATION

Govind*1 and Deepika P. 2

1Department of LPM, College of Veterinary and Animal Sciences, Mannuthy, Thrissur, Kerala – 680651

2Department of Veterinary Public Health, Bombay Veterinary College, Parel, Mumbai, Maharashtra

 

Theme 6- Livestock biodiversity

First prize :

OP 04-STUDIES ON FARM ANIMAL SKINSTRUCTURE DIVERSITY IN RELATION

Gokhale, S.B.,* Divya, P., Amol D. Harihar,Velu Dhanikachalam and Santosh Kumar R. Jadhav

Animal Breeding Department, Central Research Station, Baif Development Research Foundation, Urulikanchan, Pune 

Second prize

OP 06-MOLECULAR CHARACTERIZATION OF VECHUR CATTLE BREED FOR DISEASE RESISTANCE

Lakshmi, R.* and Jayavardhanan, K.K.

Department of Veterinary Parasitology, Madras Veterinary College, Tamil Nadu Veterinary and Animal Sciences University, Chennai

 

Theme 7- Biodiversity conservation and sustainable utilization through technology

First prize :

OP 21-INDIA’S MAIDEN GRIDDED PLANT DIVERSITY DATA QUALIFIES LITMUS TEST – OFFERS OPPORTUNITY FOR INTEGRATED STUDIES AND MODELLING

Poonam Tripathi,*1 Behera, M.D.1 and Roy, P.S.2

1Centre of Oceans, Rivers, Atmosphere and Land Sciences (CORAL)

IIT Kharagpur West Bengal

2University Center for Earth & Space Sciences University of Hyderabad

 

Second prize:

OP 25-LANDSCAPE CHANGE MONITORING (1920-2015) OFFORESTS OF EASTERN GHATS, INDIA

 Reshma M. Ramachandran,* Roy, P.S. and Chakravarthi

University Centre for Earth and Space Sciences,

University of Hyderabad, Gachibowli, Hyderabad -500046

*Email: reshmamr04@gmail.com

 

Theme 8 : Medicinal plant conservation and sustainable utilization

First prize:

OP 04: COMPARATIVE EVALUATION OF THE PHYTOCONSTITUENTS OF A FEW RARE SPECIES OF AGLAIA LOURIERO

Archana, E.R.* and John E. Thoppil

Cell and Molecular biology division Department of Botany, University of Calicut Malappuram, Kerala- 673 635

 

Second prize:

OP 19 : INCIDENCE OF PESTS AND DISEASE IN PLECTRANTHUS VETTIVEROIDES AND REMEDIATION

Safeer, P.M.,*1 Sreekumar, S.,1, Biju, C.K.1 and Seeja, G.2

1Saraswathy Thangavelu Centre, Jntbgri,Puthenthope,Thiruvananthapuram

2Kerala Agriculture University

 

Third prize:

OP 12 : A PRELIMINARY STUDY ON VARIATION IN PSEUDARTHRIA VISCIDA (L.) WIGHT & ARN. (FABACEAE)

Murugesan, K.,* Sam P. Mathew, Abdul Jabbar, M, and Santhosh Kumar, E.S.

Jawaharlal Nehru Tropical Botanic Garden & Research Institute (Jntbgri),Palode, Thiruvananthapuram, Kerala – 695 562

 

Theme 9 :      Biodiversity education & extension 

First prize     :

OP 08 : THE ECOLOGY AND HISTORY OF THE ANDAMAN ISLANDS:

BOTTOM UP AND THROUGH THE LENS OF FICTION

Pankaj Sekhsaria*

Kalpavriksh Environmental Action Group, Pune and Department of Humanities, and Social Science, IIT-Delhi

Second prize:

OP 02 : CONSUMPTION OF TADPOLES OF THE ENDANGERED PURPLE FROG AND ITS CONSERVATION THROUGH COMMUNITY EDUCATION AND CAPACITY DEVELOPMENT

 Ashish Thomas*

Department of Environment Studies Sri Guru Nanak Dev Khalsa College, University of Delhi Dev Nagar, Delhi 110005

Theme 10- Culture, indigenous technical knowledge and local traditional practices related to biodiversity

First prize :

OP 03 – PHARMACOLOGICAL EVALUATION OF THEANTAGONISTIC EFFECTS OF TERMINALIABELLERICA ROXB. AND HOLIGARNAARNOTTIANA HOOK.F.

Ayana Ravi*

Dept.of Botany, university college, Thiruvananthapuram Kerala University

Second prize:

OP 06 – WEED DIVERSITY IN CROP FIELDS OF ODISHAAND THEIR ETHNOMEDICINAL USES

1Gouri Shankar JP Jena,* 1Sandeep Kumar Nayak,

2Ashirbad Mohapatra and 1Kunja Bihari Satapathy

1P.G. Department of Botany, Utkal University, Vani Vihar, Bhubaneswar-751004, Odisha, India

2 Sri JayadevCollege of Education and Technology, Naharkanta, Bhubaneswar-752101, Odisha 

Theme 11- Policy legislature and biodiversity strategies

First prize :

OP01 – EXOTIC PARASITIC MONOGENOIDS(PLATYHELMINTHES): ARE GUIDELINESFOR THE IMPORT OF ORNAMENTALFISHES INTO INDIA USEFUL?

Amit Tripathi*

Department of Zoology, University of Lucknow, Lucknow-

Second prize:

OP 02- PROTECTION OF TRADITIONAL KNOWELDGEUNDER NAGOYA PROTOCOL: AN ANALYSIS ONIMPLEMENTATION CHALLENGES OF INDIA

Chaithanya, E.P.*

Inter University Centre Intellectual Property Right Studies,Cochin University of Science and Technology, Kochi, Kerala

 

Theme 12-Urban and landscaping 

First prize :

OP 04 : STUDY ON AVIAN FAUNAL DIVERSITY OF SALT PANS IN AND AROUND VASAI, DIST. PALGHAR, MAHARASHTRA

Prutha Patil,* Sanjay Bhagwat and Sagar Patankar

Zoology Research Center, Department of Zoology, Ramnarain Ruia College, L. Nappo Road, Matunga, Mumbai

 

Second prize:

OP 05 : IMPLICATION OF INSTITUTIONAL BIO-DIVERSITY ASSESSMENT, DOCUMENTATION AND CONSERVATION OF TERRESTRIAL FAUNA

Ramesh, T.,1* Jahir Hussain, K.,2 Satpathy, K.K.,3 Rajendran, P.1 and Selvanayagam, M.4

1Department of Zoology, Vivekananda College, Tiruvedakam West- Tamil Nadu

2Department of Zoology, C. Abdhul Hakeem College (Arts and Science), Melvisharam, Tamil Nadu

3Environment and Safety Division, IGCAR, Kalpakkam

4Loyola Institute of Frontier Energy (LIFE), Loyola College,Chennai

 

National Seminar – Poster presentation

Theme 1 :Biodiversity characterization and documentation

 

First prize :

PP 84 : Taxonomy, distribution and conservation of 4 endemic species amomumrox (zingiberaceae) in western ghats, India

Thomas, V.P.,1* Sabu, M.,2 Binoy T. Thomas1 and Judin Jose1*

1Department of Botany, CatholicateCollege, Pathanamthitta, Kerala, 2Department of Botany, University of Calicut, Kerala

 

Second prize:

PP 18 : Studies on bio-monitoring of soil quality with ants as indicator in Gorumara forest region

Debjani Das, Asst. Prof, Dept. of Zoology, Victoria Institution, Kolkata

 

Third prize :

PP 44: Microsymbiot diversity associated with species of Tephrosia in Indian Thar Desert

Nisha Tak and Hukam S Gehlot, BNF & Microbial Genomics Lab, Dept of Botany, Centre of Advanced Study JaiNarain Vyas University, Jodhpur, Rajasthan

 

Consolation prize:

PP 02: Diversity of parasitic monogenoids (Platyhelminthes) from freshwater fish in Arunachal Pradesh, India

Amit Tripathi and Michi Yassa, Department of Zoology, Rajiv Gandhi University,

Itanagar, Arunachal Pradesh

 

PP 55: Regeneration and recruitment study of the Myristica Fatua var. Magnifica-community analysis

Gokul, C.S, Rajendraprasad, and Vilas,

T.S.Plant Systematics and Evolutionary Science Division, Jawaharlal Nehru Tropical Botanic Garden and Research Institute,Palode, Thiruvanathapuram

 

PP 62 : Phenology and Floral biology of Hopeaponga (Dennst.) Mabberley an Endemic and Endangered tree of Western Ghats.

Ramasubbu, R.* and Felix Irudhyaraj, D., Department of Biology, The Gandhigram Rural Institute -Deemed University, Gandhigram, Dindigul District, Tamil Nadu

 

Theme 2 – Marine Biodiversity

 

First prize :

PP -05 – FIRST REPORT OF THREE TOXOGLOSSAN RAPHITOMIDSUNDER GENUS PSEUDODAPHNELLA(NEOGASTROPODA:CONOIDEA: RAPHITOMIDAE)) FROM THE INDIAN WATERS

 

Deepak Samuel, V.,* Sreeraj, C.R., Abhilash, K.R., Sankar, R.,

Sekar, V., Krishnan, P., Purvaja, R. and Ramesh, R.

National Centre for Sustainable Coastal Management, Ministry of Environment,

Forest & Climate Change, Anna University Campus, Chennai

 

Second prize:

PP-07- OCCURRENCE OF SARGASSUM FISH HISTRIO HISTRIO (LINNAEUS, 1758) ALONG THE SEAWEED FARMS OF MANDAPAM, TAMIL NADU

 

Durga Prasad Behera,* Abhilash, K.R., Deepak Samuel, V., Purvaja, R. and Ramesh, R.

National Centre for Sustainable Coastal Management, Ministry of Environment, Forests and Climate Change (MoEF&CC), Koodal Building, Anna University Campus, Chennai –

 

Theme 3

No Awards

 

Theme 4- Agro biodiversity and poverty alleviation

 

First prize :

PP 04 – PROFILING OF SOME WILD EDIBLE DIOSCOREASPECIES OF KORAPUT, INDIA: POTENTIAL TOADDRESS FUTURE FOOD SECURITY

 

Debabrata Panda* and Bandana Padhan

Department of Biodiversity and Conservation of Natural Resources

Central University of Orissa, Koraput-764021, Odisha

 

Second prize

PP 24 – MORPHOLOGICAL CHARACTERIZATION OF MAIZEDIVERSITY IN DHADGAON & AKKALKUVATRIBAL BLOCKOF NANDURBAR DISTRICT ,MAHARASHTRA

 

Vitthal Kauthale,* Sanjay Patil and Lilesh Chavan

BAIF Development Research Foundation, Pune NH-4, Dr.Manibhai Desai Nagar,Warje,Pune-411 058,Maharashtra

 

 

Theme 5- Ecosystem services and development

 

First prize

PP 25EVALUATION INDEX SYSTEM (EIS) FOR THE ECOLOGICALECONOMIC-

SOCIAL PERFORMANCES OF OUSTERI WETLAND

ACROSS PUDUCHERRY AND TAMIL NADU

 

Zareena Begum Irfan*

Madras School of Economics, Gandhi Mandapam Road, Chennai 600025, Tamil Nadu

 

Second prize

PP 10 – ORNITHOCERCUSMAGNIFICUS STEIN, 1883 – A BLOOM FORMING

MICROALGAENCOUNTERED FROM THE WEST COAST OF INDIA

 

Karthik, R.,* Anandavelu, I., Jayalakshmi, T., Uma, V.S., Hariharan, G., Robin R.S., DebasisTudu, Yogeshwari, S., Purvaja, R. and Ramesh, R.

 

National Centre for Sustainable Coastal Management, Ministry of Environment, Forest & Climate Change, Anna University Campus, Chennai- 600 025, Tamil Nadu,

 

Theme 6 -Livestock biodiversity

 

First prize :

PP 02 FACTORS AFFECTING SEMEN QUALITY OF INDIGENOUS BULLS

 

ShivajiHanumantSontakke,*Prajakta Ashok Deshmukh, Divya, P. and Jayant Khadse

Central Research Station, BAIF Development Research Foundation, Urulikanchan, Pune

 

Theme 7 -Biodiversity conservation and sustainable utilization through technology

 

First prize :

PP 12-Exploration Collection and Evaluation of drought tolerant rice land races from the Southern districts of Tamil Nadu, India.

Preethi Kumaran

 

Second prize:

PP-10 -Tissue Culture Studies in Pterocarpus Santalinus L, F. A Threatened Medicinal Plant

 

Nithya, L., Anitha, S., Divya, R.K. and Rajasekharan, P.E.

1Government College of Pharmacy,P. Kalinga Rao Road, Bangalore

2Division of Plant Genetic Resources, ICAR-IIHR, Hessaraghatta Lake Post, Bangalore

 

Theme 8-Medicinal plant conservation and sustainable utilization

 

First prize :

PP 12- PURIFICATION, FRACTIONATION, ANTIMUTAGENIC AND ANTIOXIDANT POTENTIAL OF ANTHOCYANIN FROM THE IN VITRO CULTURE OF CLERODENDRON INFORTUNATUM LINN.

 

Sumayya, S.S.* and Murugan, K.

Plant Biochemistry and Molecular Biology Laboratory, Department of Botany, University College, Trivandrum

 

Second prize:

PP-09-STRATEGIES FOR CONSERVATION OF EMBELIA RIBES BURM F.: AN ENDANGERED MEDICINAL PLANT OF WESTERN GHATS

 

Raviraja Shetty, G.,*1 Shruthi, A.M.,1Rajashekaran, P.E.,2

Souravi, K.2 and Ravi, C. S.1

 

1Department of Plantation Spices Medicinal and Aromatic crops, College of Horticulture Mudigere-577132 UAHS, Shivamogga

2ICAR- Indian Institute of Horticultural Research,

Hessaraghatta, Bangalore

 

Theme 9 – Biodiversity education & extension

 

First prize :

PP 01-ACTIVITY BASED TEACHING – A TOOL TO REINFORCE THE IMPORTANCE OF BIODIVERSITY AMONG STUDENTS

 

Aravindaraja, D.*

ArtchounaSouprayaNaikar Government Middle School, Mudaliarpet, Directorate Of School Education, Puducherry

 

Second prize:

PP 06-CONSERVATION ATTITUDES OF PEOPLEAROUND A SEABIRD COLONY INLAKSHADWEEP, INDIA

 

Ravichandra Mondreti1, 2,*,David Grémillet1, 3 and PriyaDavidar 2

1Equipe ÉcologieSpatiale des Populations, CEFE-CNRS UMR 5175,Centre d’ÉFonctionnelle et Évolutive,1919 Route de Mende, Montpellier 34293 France.

2Department of Ecology and Environmental sciences, Pondicherry University,

Kalapet, Puducherry 605014 India.

3Percy Fitzpatrick Institute of African Ornithology, NRF-DST Centre of Excellence at theUniversity of Cape Town, Rondebosch 7701, South Africa.

 

Theme 10 – Culture, indigenous technical knowledge and local traditional practices related to biodiversity

 

First prize :

PP 04- STUDIES OF FOLIAR SPRAYING OF PANCHAGAVYA, HUMIC ACID AND KUNAPANJOLA ON GROWTH AND YIELD OF MAIZE (ZEA MAYS)

 

Sudhakar, P.* and Manimaran, S.

Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, Annamalai University, Annamalai Nagar, Chidambaram, Tamil nadu

 

Second prize:

PP 02- IMPROVING PRODUCTIVITY OF SUNFLOWER(HELIANTHUS ANNUS L.) BY USINGDIFFERENT ORGANIC AND INORGANICSOURCES OF NUTRIENTS

 

Elankavi, S.*

Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, Annamalai University, Annamalai Nagar, Chidambaram

 

Theme 12 -Urban and landscaping

 

PP 01-CUSTOMIZED BIO-DIVERSITYTHY NAMED URBANIZATION….

LOST AND GAINED..!

 

Ranjini, K.J.*Insect photographer

 

All India Photography Competition

 

First prize:

Prakash Thachkkudy, Vanchiyoor, Thiruvananthapuram

 

Second Prize

P.Madhusoodanan, Kannanmoola, Thiruvananthapuram

 

Third prize:

Kathika D, Aakkulam, Thiruvananthapuram

 

Consolation prizes:

Kalesh S, Bapuji Nagar, Thiruvananthapuram

 

Edward Chinniah SL, Andavar Nagar, Kodambakkam, Chennai

 

Pradeep P Remesh, Kollam

 

Benny Ajantha, Pathanamthitta

 

K.Vinnarasan, Pondicherry